روش نصب ایزوگام

نصب و اجرای صحیح ایزوگام روی بام ، دیوار، سرویس بهداشتی

نصب ایزوگام یکی از عوامل موثر در عایق بندی می باشد . اجرای خوب و کیفیت مطلوب ایزوگام ضامن کار خوب و با کیفیت است .

وقتی  نیاز به عایق کاری یک محوطه یا بام منزل و یا هر فضای دیگری هست  اولین سوالی که مطرح می شود این باشد که چه نوع ایزوگام باید خریداری شود. ایزوگام مناسب را از کجا تهیه کنیم  و چگونه مطمئن شویم که خرید خوبی انجام داده ایم .

ولی نکته بسیار مهمی که شاید از دید بسیاری از متقاضیان تهیه و اجرای ایزوگام دور می ماند و کمتر بدان توجه می شود این است که از چه کسی برای نصب ایزوگام استفاده کنم . کیفیت نصب چگونه باشد. به جرات می توان گفت بیش از اینکه نوع ایزوگام در بالا بردن کیفیت تمام شده کار مهم باشد نحوه نصب و اجرای آن اهمیت دارد. اهمیت آن  به طوری است که به نظر این مجموعه بیش از ۶۰ درصد اهمیت تهیه و اجرای ایزوگام مربوط به نحوه نصب صحیح آن و دقت در آب بندی درزهای و نقاط حساس که احتمال نفوذ آب در آنها بیشتر است می باشد.

بنابراین صرف تهیه ایزوگام مرغوب نمی‌توان گفت که کار با کیفیتی نیز خواهیم داشت . چه بسا حتی با ایزوگام با کیفیت متوسط و یا حتی ضعیف (بسته به مورد مصرف) نیز می‌توان در صورت دقت و مهارت در اجرا، کار بسیار مناسب و با هزینه کم ارائه داد . همچنین عدم دقت و سلامت در اجرای کار حتی اگر بیشترین هزینه جهت تهیه با کیفیت ترین ایزوگام نیز صرف شود ممکن است کار مطلوبی به دست ندهد.


نحوه نصب ایزوگام روی دیوار و پشت بام و سطوح دیگر

ایزوگام های موجود در بازار غالباً به این شکل هستند که لایه بیرونی آنها توسط یک لایه پلاستیکی بسیار نازک که مشخصات شرکت تولید کننده عایق و همچنین مشخصات محصول روی آن درج شده است پوشانده شده و سوی دیگر آن جهت جلوگیری از چسبندگی توسط لایه سفید رنگی از پودر سنگ پوشیده شده است.

البته در نوعی دیگر از محصول به جای لایه پودر سنگ از لایه نازک ورق آلومینیوم و به رنگ نقره ای رنگ و یا طرح دار بسته به مورد مصرف استفاده شده است جهت  نصب ایزوگام توجه شود که آن روی محصول که توسط لایه پلاستیکی پوشیده شده است باید حرارت دیده و نصب شود و سمتی که دارای لایه پودر سنگ و یا آلومینیوم می‌باشد رو به بالا قرار میگیرد .

جهت نصب عایق از حرارتی که توسط کپسول های گاز مایع LPG و با فشار بالا ایجاد میشود استفاده می گردد.

ایجاد حرارت توسط یک مشعل مخصوص با حرارت بالا انجام میشود که موجب آب شدن قیر موجود در ایزوگام (البته به مقدار مشخص) می شود و بدین ترتیب با باز شدن  تدریجی رول ایزوگام و حرارت دهی به تمام قسمتهای آن نصب ایزوگام آغاز می‌شود.

رولهای ایزوگام دارای طول ۱۰ متر ضخامت ۴ میلی متر و عرض یک متر می باشند. بنابراین انتظار می‌رود یک رول ایزوگام مساحتی به اندازه ۱۰ متر مربع از بام یا سطح مورد نظر را پوشش دهد. در صورتی که این چنین نیست.

علت این است که برای هر رول ایزوگام باید مقدار ۱۰ سانتی متر از عرض آن را جهت همپوشانی با رول ایزوگام کناری در نظر گرفت. بنابراین مساحت پوشش داده شده توسط یک رول ایزوگام ۰.۹ متر مربع می باشد. البته به صورت استاندارد سعی می شود که مقدار نیم متر نیز از دیوار جان پناه بام ها، دیوار استخرها و همچنین دیوار سرویس های بهداشتی (بخصوص حمام) در پوشش عایق قرار گیرد.

بنابراین مقدار متراژ ایزوگام مصرفی از مقدار سطح مورد نظر جهت عایق بندی بیشتر بوده و غالباً در محاسبات نصب ایزوگام این مقدار را حدود ۱۵ درصد اضافه بر متراژ ساختمان یا سطح مورد نظر در نظر می گیرند.

اطراف ناودانی بام ها، کفشوهای حمام و سرویس بهداشتی، لوله های خروجی دستشویی های فرهنگی و سنتی، محل خروج آب استخر و غیره دولایه ایزوگام و با دقت بیشتر اجرا می شود. زیرا تجربه نشان می‌دهد که این مکان‌ها نقاطی هستند که همواره بیشترین امکان نشت آب پس از اجرای کار را دارند. بعد از عایق بندی این نقاط این قسمت ها به عنوان مرجع شروع کار می‌باشند و ادامه نصب به شکلی است که جهت همپوشانی لایه های ایزوگام آب را به سمت این نقاط هدایت کند و از جمع شدن آب بر روی سطح مورد نظر جلوگیری شود. دقت در آب بندی قسمت پوششی ۱۰ سانتیمتری بسیار مهم است زیرا در صورت سهل انگاری آب از آنجا به زیر ایزوگام نفوذ کرده و باعث می شود که آب جمع شده زیر ایزوگام باقی مانده و به مرور زمان و با بخار شدن آب ایزوگام باد کند که در این حالت وارد شدن کوچکترین ضربه ای باعث پارگی محصول میشود.

دیدگاهتان را بنویسید